Коспекти уроків для ознайомлення
4. Завдання 4
Тема. Натуральні числа. Число нуль. Цифри. Десятковий запис натуральних чисел.
Мета. Ознайомити учнів із римською нумерацією. Вчити читати та записувати натуральні числа в межах мільярда, читати та записувати числа за допомогою римської нумерації. Розвивати пам’ять, математичне мислення. Виховувати цікавість до навчання, бажання дізнаватися нове.
Тип уроку. Комбінований урок
Обладнання. Презентація, конспект уроку, карточки «Римська нумерація», клей, карточки для оцінювання робити на уроці.
Хід уроку
- 1. Організаційний момент ( слайд 1 )
Дзвоник всім нам дав наказ —
До роботи швидше, клас.
Попрацюєм всі старанно,
Щоб пройшов Урок немарно.
- 2. Перевірка домашнього завдання
2.1. Взаємоперевірка ( учні обмінюються із сусідами по парті зошитами) ( слайд 2 – 4 )
- 3. Актуалізація опорних знань
3.1. Математичний диктант ( слайд 5 – 7 )
- Запишіть цифрами число:
1) 7 мільйонів 12 тисяч;
2) 3 мільярда 300;
3) 17 тисяч 1;
4) 100 мільйонів 20 тисяч;
5) 5 мільярдів 5 мільйонів 5 тисяч 5.
- Запишіть число у вигляді розрядних доданків:
1) 10 290 005;
2) 5 000 500 601;
3) 18 000 008;
4) 1 300 000 400;
5) 10 010 010 010.
- Запишіть число, яке стоїть перед ...
1) 1 000;
2) 10 000;
3) 100 500;
4) 1 000 000;
5) 10 900 000.
- Повідомлення теми та мети уроку ( слайд 8 )
- 5. Вивчення нового матеріалу
5.1. Пояснення ( слайд 9 - 10 )
Римська система числення, що використовувалися стародавніми римлянами.
Дана система базується на використанні особливих знаків (літер латинської абетки) для десяткових розрядів I = 1, X = 10, С = 100, М = 1000 та їх половин V = 5, L = 50, D = 500. Натуральні числа записуються за допомогою повторення цих цифр. При цьому, якщо більша цифра стоїть перед меншою, то вони додаються (принцип додавання), якщо ж менша перед більшою, то менша віднімається від більшої (принцип віднімання). Останнє правило застосовується тільки для уникнення чотириразового повторення однієї цифри. Наприклад, I, X, С ставляться відповідно перед X, С, М для позначення 9, 90, 900 або перед V, L, D для позначення 4, 40, 400. Наприклад, VI = 5+1 = 6, IV = 5 — 1 = 4 (замість IIII). XIX = 10 + 10 — 1 = 19 (замість XVIIII), XL = 50 — 10 =40 (замість XXXX), XXXIII = 10 + 10 + 10 + 1 + 1 + 1 = 33 тощо.
5.2. Гра «Перекладач» ( слайд 11)
- 6. Закріплення та систематизація знань
6.1. Робота з підручником ( слайд 12 )
№№ 56, 58,64 – індивідуальна робота
№№ 62, 65 – колективна робота
6.2. Задача на кмітливість (слайд 13 )
Розмовляють троє друзів на прізвища: Білокуров, Чорний та Рудий. Брюнет сказав Білокурову: «Цікаво, що один з нас блондин, другий – брюнет, а третій –рудий, але ні в одного колір волосся не відповідає прізвищу». Який колір волосся мають кожен з друзів? Відповідь поясніть.
- 7. Підсумок уроку
7.1. Рахуємо по англійські ( слайд 14)
7.2. Самооцінка уроку та власної діяльності ( слайд 15 )
- 8. Домашня робота ( слайд 16 )
Повторити п. 1 , розв’язати №№ 61, 66, 68.
Додаткове завдання №№ 72
Римська нумерація
Римська цифра |
I |
V |
X |
L |
C |
D |
M |
Арабська цифра |
1 |
5 |
10 |
50 |
100 |
500 |
1 000 |
Римські числа |
III |
IV |
XII |
XXI |
IL |
LVI |
CLVII |
Арабські числа |
3 |
4 |
12 |
21 |
49 |
56 |
157 |
Оцініть власну роботу та результати уроку |
|||
Чи сподобався мені цей урок? |
|||
Чи отримав я нову інформацію? |
|||
Чи зрозумілими для мене були завдання ? |
|||
Чи сподобались мені запропоновані форми роботи? |
|||
Чи задоволений власними результатами навчання на уроці? |