Коспекти уроків для ознайомлення

Сайт: Дистанційне навчання в школі
Курс: Олейніченко І.В. математика 5 клас
Книга: Коспекти уроків для ознайомлення
Надруковано: Гість-користувач
Дата: неділя 24 листопада 2024 12:58 PM

1. Завдання 1

Виконай завдання

2. Завдання 2

Тема. Натуральні числа та дії з ними

Мета

навчальна: узагальнити і систематизувати знання учнів з теми «Натуральні числа», закріпити уміння виконувати дії над натуральними числами в процесі розв’язування різноманітних вправ та задач; розв’язувати рівняння на основі залежності між компонентами дій; розв’язувати текстові задачі арифметичним способом; спрощувати вирази та обчислювати їх зручним способом.

розвивальна: розвивати логічного мислення,  увагу,  пам’ять, сприяти розвитку  обчислювальних навичок учнів.

виховна:  виховувати самостійність, наполегливість, вміння працювати в колективі, взаємодовіру, культуру математичної мови і записів, прищеплювати учням інтерес до вивчення математики.

Обладнання та програмне забезпечення: інтерактивна дошка, презентація, комп'ютери,  тестова програма Test та тести, матеріали для проведення математичного лото, схема до задачі.

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок.

Форма проведення уроку: урок-подорож.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Учитель. Сьогодні  останній урок з розділу «Натуральні числа». Цю тему ми вивчали протягом першого семестру. І на сьогоднішньому уроці нам потрібно повторити про натуральні числа,  як  і де виконуються дії з цими числами.

Проведемо урок у вигляді  захоплюючої подорожі країною Натуральних чисел. (Слайд 1). Під час  подорожі зупинимося на станціях: Історична, Обчислювальна, Раціональна, Компютерна, Творча, Цікава задача, Логічна. (Слайд 2)

Попереду вас очікують цікаві зустрічі, але на шляху зустрінуться й перешкоди, подолати які, ви зможете використовуючи знання набуті на уроках математики.  Подорожують у нас сьогодні  4 групи. Під час подорожі потрібно виконувати  такі правила. Увага на дошку.   (Слайд 3)

ІІ. Актуалізація опорних знань

Учитель. Але щоб розпочати подорож, слід   перевірити  ваші знання про натуральні числа. (Слайд 4)

 

Запитання до всіх груп

  1. Які числа називаються натуральними?
  2. Яке найменше натуральне число?
  3. Чи існує найбільше  натуральне число?
  4. Чи є число  0 натуральним?
  5. Запишіть цифри, що використовуються для запису натуральних чисел.
  6. Яке число в натуральному ряді чисел  не має попереднього?
  7. Які дії можна виконувати з натуральними числами?
  8. Скільки нулів у числі “один мільярд”?
  9. Записати найбільше двоцифрове число.

10. Який клас  іде за класом мільйонів?

Учитель. А тепер перевірте  свої відповіді. Правильні відповіді ви бачите на  дошці.  (Слайд 5).

ІІІ. Застосування знань, вмінь, навичок

Учитель. Рушаймо в подорож країною Натуральних чисел.

 

Зупинка «Історична» (Слайд 6)

Учитель. Ми з'ясували, що будь-яке натуральне число можна записати за допомогою десяти цифр. Сучасні цифри та сучасна система числення були винайдені в Індії. Усі системи числення до індійської були занадто незручними. Індійці значною мірою зменшили кількість цифр і до­вели їх, враховуючи 0, до десяти. До Європи їх завезли  араби, тому вони називаються арабськими цифрами. Ось так записували цифри древні індійці.

Учитель. Скажіть, чому саме так, а не інакше індійці позначали цифри.

Відповідь.(У кожній цифрі кількість кутів дорівнює кількості, яку означає дана цифра.)

Визначення   керівника  групи.

Кожній групі потрібен керівник. Визначити такого учня допоможе наступне завдання. (Слайд 7)

Відповідь. для І і ІІІ групи  - 9, для ІІ і ІV групи  - 7.

Зупинка «Раціональна»

Вчитель. А зараз послухайте  розповідь про одного хлопчика.

Жив він у XVIII ст. Батьки  віддали його до народної школи. Перші два роки навчання він нічим не відзначався серед товаришів, його виняткові здібності до арифметики виявилися у третьому класі. Якось учитель дав учням досить складне завдання з арифметики: відшукати суму деякої кількості натуральних послідовних чисел. Учитель вважав, що учні досить довго шукатимуть відповідь. Але через кілька хвилин  один учень розв'язав задачу. Через декілька років цей учень став відомим математиком. Розв’язавши наступне завдання  ви дізнаєтесь прізвище  та ім’я  цього вченого.

Обчислити раціональним способом  вирази і  кожному результату поставити у відповідність літеру. ( Слайд 8)

1)             312+596+688+404

2)             981-(317+ 581)                        

3)             (624+ 537)+ 376                

4)             (564 + 677) – 364              

5)             125• 0•48•8

6)             25• 35•4= 25•4 • 35                                        

7)             83 • 689 - 83 • 688              

8)             43 • 65 + 65 • 57                     

Відповідь

2000

877

0

83

1537

3500

6500

16000

Літера

К

Л

 

А

Р

Г

У

С

9)             8 •16•125                                                            

Відповідь. КАРЛ ГАУС. ( Слайд 9, 10)

Зупинка «Обчислювальна»

На парті у кожного учня лежать набори для гри «Математичного лото» (Картка із завданнями  і 8 карток  з відповідями, через яких є правильні і неправильні). Учні розв’язують у зошитах приклади, а знайшовши відповідь, накривають завдання відповідними картками. ( Слайд 11)

 

 

Картка 1.

513∙42

 

16∙x=288

 

423:x=9

 

45-(x-16)=28

 

  Відповідь.  21546;18;47;33

Картка 2.

214∙57

21x=483

224:x=7

71-(x+16)=18

  Відповідь.  12198;23;32;37

Картка 3.

324∙16

15x=270

294:x=7

62-(x-17)=31

  Відповідь.  5184;18;42;48

Картка 4.

523∙35

14x=182

256:x=8

 

65-(x-15)=27


  Відповідь.  18305;13;32;53

 


Міні перерва на уроці

Учні виконують вправи для зняття напруги з очей.


Зупинка « Компютерна» ( Слайд 13)

По три учні з групи виконують  комп’ютерні тести за допомогою програмни Test_2011(додається)

 

Тести

1.Щоб знайти корінь рівняння 45:x=15, потрібно:

а)    45-15

б)    45+15

в)   45:15

2.При якому значенні а  правильна рівність а:9=0:

а)    9

б)    0

в)    1

г)    90

3.Як називаються  компоненти дії множення:

а)    множник, множник, добуток

б)    множник, множник, частка

в)    зменшуване,доданок, сума

4.Хлопчик купив х олівців по 80 коп. і 6 зошитів по y коп. На скільки більше  заплатив хлопчик за зошити, ніж за олівці? Який із виразів відповідає  умові задачі?

а)    80х-6у

б)    6y+80x

в)   6y-80x

5.У класі було 25 парт. П'ять нових парт занесли до класу, а згодом три зламані винесли для ремонту. Який  із числових виразів відповідає умові задачі?

а)    25+5-3

б)    25-5+3

в)    25+5+3

6.З чотирьох наступних натуральних чисел виберіть найменше:

а)    900099

б)    900990

в)   99009

г)    909000

7.Остача від ділення числа  48 на 10 дорівнює:

а)    8

б)    18

в)    28

г)    0

8.7т=

а)    7000кг

б)    70кг

в)    700кг

9.3 год=

а)    300хв

б)    180хв

в)    60хв

10.Результат дії ділення  називається:

а)    добуток

б)    сума

в)    різниця

г)    частка

11.Щоб  знайти зменшуване потрібно:

а)    до різниці додати від'ємник

б)    від суми відняти відомий доданок

в)    від різниці відняти від'ємник

12.Як називаються компоненти дії додавання?

а)    доданок, доданок, різниця

б)    доданок, від'ємник, різниця

в)   доданок, доданок, сума

Зупинка «Творча» ( Слайд 14)

Скласти умову задачі до схеми. Це завдання виконують учні, які не виконують комп’ютерні тести, працюючи  в групах.

Зупинка «Цікава задача» ( Слайд 15,16)

Відновити дані у таблиці.

Рахунок

Назва

Кількість

Ціна

Всього

Стіл

5

405 грн

 

Стілець

3

 

 

Крісло

 

228 грн

912 грн

До сплати

 

 

3405  грн

Правильні відповіді. ( Слайд 17)

Рахунок

Назва

Кількість

Ціна

Всього

Стіл

5

405 грн

2025 грн

Стілець

3

156 грн

468 грн

Крісло

4

228 грн

912 грн

До сплати

 

 

3405  грн

 

Зупинка «Логічна» ( Слайд 18)

Відповідь.

22:2-2:2=10

22:2+2-2=11

2*2*2+2+2=12

IV. Підсумок уроку

Учитель. Закінчується наша подорож. Чи сподобалося вам подорожувати разом з математикою? Я пропоную вам продовжити одне з речень. ( Слайд 19)

✓              мені сподобалось….

✓              мені не сподобалось…

✓              я найкраще запамятав…

✓              я не зрозумів завдання…

✓              я б  запропонував таке завдання…

V. Домашнє завдання

Повторити «Головне в параграфі 3» ст.196-197.

Виконати  завдання №3 «Перевір себе» ст. 194  підручник А.Г.Мерзляк,  В.Б.Полонський, М.С.Якір. ( Слайд 20)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Завдання 3

Порівняння натуральних чисел

Мета уроку: сформувати в учнів розуміння поняття нерівності, домогтися засвоєння правила порівняння натуральних чисел, вчити розв’язувати вправи, що передбачають порівняння чисел; розвивати пам’ять, логічне мислення; виховувати цікавість до математики, працелюбність.

Очікувані результати: учні повинні знати, які записи називають нерівностями, знати правило порівняння натуральних чисел, вміти застосовувати його під час розв’язування вправ.

Обладнання: підручник, роздавальний матеріал

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

■ I. Організаційний етап

▪ Привітання

▪ Перевірка присутності учнів

▪ Перевірка готовності учнів та кабінету до уроку

■ II. Перевірка домашнього завдання

▪ Перевірка наявності виконаного домашнього завдання

▪ Графічний диктант  (так , ні__) 

Чи правильно, що:

1) у сотні десять десятків;

2) в тисячі сто сотень;

3) число, у якому 5 сотень 0 десятків і 5 одиниць, — це 505;

4) сума найменшого і найбільшого двоцифрового числа дорівнює 100;

5) найменше трицифрове число — це 101;

6) число, яке має 32 сотні й 3 одиниці, — це 3203?

Запропонувати учням здійснити самоперевірку за ключем-відповіддю, заздалегідь підготовленим на відкидній дошці.

Ключ-відповідь          

■ III. Формулювання мети й завдань уроку; мотивація навчальної діяльності

▪ Оголошення теми уроку

▪ Формулювання разом із учнями мети й завдань уроку

▪ Мотивація навчальної діяльності

Зібрали урожай більший у цьому році, чи у минулому? Більше учнів у 5-А чи у 5-Б класі? Люди здавна порівнювали числа. Що ж означає порівняти два числа? Як з’ясувати, яке з двох натуральних чисел більше, а яке менше? Відповіді на ці запитання ми й спробуємо отримати на сьогоднішньому уроці.

■ IV. Актуалізація опорних знань

▪ Фронтальне опитування

1. Назвіть усі натуральні числа, які менші за 5.

2. Назвіть усі натуральні числа, які менші за 10, але більші від 4.

3. Дано числа 999, 35 653, 72 368, 252 300, 2051, 567. Виберіть серед них:

а) число, у записі якого найбільша кількість цифр;

б) число, у записі якого найменша кількість цифр;

в) числа, які мають однакову кількість цифр.

■ V. Засвоєння нових знань  

1. Що означає порівняти два числа.

Порівняти два натуральних числа означає визначити, яке з них більше, а яке менше, або показати, що вони рівні.

2. Нерівності, знаки «менше», «більше»; (<, >).

Порівняємо два числа. Наприклад, число 45 більше від 20. Порівняємо ці числа і результат запишемо за допомогою знака > (більше): . Тепер порівняємо числа 6 і 10: число 6 менше за 10. Результат запишемо за допомогою знака < (менше): . Такий запис називають нерівністю, а знаки — знаками нерівності.

Порівняти одночасно можна й три числа. Наприклад, число 25 менше за 30, але більше 20, тобто . Такий запис називають подвійною нерівністю.

3. Порівняння чисел із різною кількістю цифр.

Із двох натуральних чисел більшим є те, у записі якого більша кількість цифр.

Наприклад, порівняємо числа 144 і 98. Оскільки перше число трицифрове, а друге — двоцифрове, то маємо: .

4. Порівняння чисел із однаковою кількістю цифр.

Із двох натуральних чисел із однаковою кількістю цифр (розрядів) більшим є те, у якого більша перша (зліва направо) з неоднакових цифр, тобто більшим є те із двох чисел, у якому більше одиниць у найвищому розряді. Якщо ж цифри найвищого розряду однакові, то порівнюють розряди «сходинкою» нижче.

Пам’ятайте! Якими б не були два числа, можливим є тільки один із трьох варіантів: або ці числа рівні, або перше число більше від другого, або перше число менше за друге.

5. Приклади порівняння чисел.

Розглянемо приклад.

Порівняйте числа:

а) 5673 и 3546;

б) 5673 і 5763;

в) 5656 і 5643;

г) 5656 і 5656.

Розв’язання

а) , оскільки в першому числі 5 тисяч, а в другому — 3 тисячі;

б) , оскільки тисяч у числах порівну, але сотень у першому числі менше, ніж у другому;

в) , оскільки в першому числі більше десятків;

г) числа мають порівну тисяч, сотень, десятків й одиниць, отже, .

2. Порівняйте 6 км 34 м і 6145 м.

Розв’язання

Оскільки  м, то , отже,  м.

■ VI. Первинне закріплення знань

▪ Виконання усних вправ

1. Яке з чисел більше:

а) 64 або 302; б) 203 або 667?

2. На скільки 25 більше від 3?

3. У скільки разів 6 менше за 30?

4. Якою дією знаходять, на скільки одне число більше від другого?

▪ Робота учнів біля дошки

Підручник _____________________________________________________________  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

▪ Індивідуальна робота за картками

Перевірити й оцінити кілька робіт за бажанням учнів.

Індивідуальна робота за картками

Картка № 1

1. Запишіть у вигляді подвійної нерівності:

а) 6 більше від 3 і менше за 12;

б) 178 більше від 125 і менше за 203.

2. Між якими двома найближчими натуральними числами міститься число:

а) 237;   б) 5625;   в) 893 888?

3. Яку цифру замінили зірочкою, якщо рівність є правильною:

а) ; б) ?

Картка № 2

1. Визначте, яке з чисел є більшим:

а) 3547 і 789;

б) 53 646 і 35 676;

в) 20 001 і 20 000.

2. Запишіть у порядку зростання числа 134; 257; 36; 142; 1257; 1065.

3. Запишіть усі числа натурального ряду, які є більшими від 130 і меншими за 136.

Відповіді до карток

Картка № 1

1. а) ;   б) .

2. а) Між 236 і 238;

б) між 5624 і 5626;

в) між 893 887 і 893 889.

3. а) 7, 8, 9;   б) 4, 3, 2, 1, 0.

Картка № 2

1. а) ; б) ; в) .

2. 36; 134; 142; 257; 1065; 1257;

в) 131; 132; 133; 134; 135.

■ VII. Підбиття підсумків уроку

▪ Запитання до учнів

1. Порівняйте:

а) 337 і 457;                                г) 7 дм і 63 см;

б) 593 і 356;                               д) 3 т і 2482 кг.

в) 5673 і 754;

2. Назвіть усі натуральні числа, які:

а) більші від 563, але менші за 570;

б) більші від 129, але менші за 135.

■ VIII. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

▪ Завдання для всього класу

Підручник _____________________________________________________________  

 

 

4. Завдання 4

Тема.  Натуральні числа. Число нуль. Цифри. Десятковий запис натуральних чисел.

Мета. Ознайомити учнів із римською нумерацією. Вчити  читати та записувати натуральні числа в межах мільярда, читати та записувати числа за допомогою римської нумерації.  Розвивати пам’ять,  математичне мислення. Виховувати цікавість до навчання, бажання дізнаватися нове.

Тип уроку. Комбінований урок

Обладнання. Презентація, конспект уроку, карточки «Римська нумерація», клей, карточки для оцінювання робити на уроці.

 

Хід уроку

  1. 1.    Організаційний момент ( слайд 1 )

Дзвоник всім нам дав наказ —

До роботи швидше, клас.

Попрацюєм всі старанно,

Щоб пройшов Урок немарно.

  1. 2.    Перевірка домашнього завдання

2.1.        Взаємоперевірка ( учні обмінюються із сусідами по парті зошитами) ( слайд 2 – 4 )

  1. 3.    Актуалізація опорних знань

3.1.        Математичний диктант ( слайд 5 – 7 )

  1. Запишіть цифрами число:

1)    7 мільйонів 12 тисяч;

2)    3 мільярда 300;

3)    17 тисяч 1;

4)    100 мільйонів 20 тисяч;

5)    5 мільярдів 5 мільйонів 5 тисяч 5.

  1. Запишіть число у вигляді розрядних доданків:

1)    10 290 005;

2)    5 000 500 601;

3)    18 000 008;

4)    1 300 000 400;

5)    10 010 010 010.

  1. Запишіть число, яке стоїть перед ...

1)    1 000;

2)    10 000;

3)    100 500;

4)    1 000 000;

5)    10 900 000.

  1. Повідомлення теми та мети уроку ( слайд 8 )
  2. 5.    Вивчення нового матеріалу

5.1.        Пояснення  ( слайд  9 - 10 )

Римська  система числення, що використовувалися стародавніми римлянами.

Дана система базується на використанні особливих знаків (літер латинської абетки) для десяткових розрядів I = 1, X = 10, С = 100, М = 1000 та їх половин V = 5, L = 50, D = 500. Натуральні числа записуються за допомогою повторення цих цифр. При цьому, якщо більша цифра стоїть перед меншою, то вони додаються (принцип додавання), якщо ж менша перед більшою, то менша віднімається від більшої (принцип віднімання). Останнє правило застосовується тільки для уникнення чотириразового повторення однієї цифри. Наприклад, I, X, С ставляться відповідно перед X, С, М для позначення 9, 90, 900 або перед V, L, D для позначення 4, 40, 400. Наприклад, VI = 5+1 = 6, IV = 5 — 1 = 4 (замість IIII). XIX = 10 + 10 — 1 = 19 (замість XVIIII), XL = 50 — 10 =40 (замість XXXX), XXXIII = 10 + 10 + 10 + 1 + 1 + 1 = 33 тощо.

5.2.        Гра «Перекладач» ( слайд 11)

  1. 6.       Закріплення та систематизація знань

6.1.        Робота з підручником ( слайд 12 )

№№ 56, 58,64 – індивідуальна робота

№№ 62, 65 – колективна робота

6.2.        Задача на кмітливість (слайд 13 )

Розмовляють троє друзів на прізвища: Білокуров, Чорний та Рудий. Брюнет сказав Білокурову: «Цікаво, що один з нас блондин, другий – брюнет, а третій –рудий, але ні в одного колір волосся не відповідає прізвищу». Який колір волосся мають кожен з друзів? Відповідь поясніть.

  1. 7.        Підсумок уроку

7.1.        Рахуємо  по англійські ( слайд 14)

7.2.        Самооцінка уроку та власної діяльності ( слайд 15 )

  1. 8.      Домашня робота ( слайд 16 )

Повторити п. 1 , розв’язати №№ 61, 66, 68.

Додаткове завдання №№ 72

 

Римська нумерація

 

Римська цифра

I

V

X

L

C

D

M

Арабська цифра

1

5

10

50

100

500

1 000

 

 

Римські числа

III

IV

XII

XXI

IL

LVI

CLVII

Арабські числа

3

4

12

21

49

56

157

 

Оцініть власну роботу та результати уроку

Чи сподобався мені цей урок?

Чи отримав я нову інформацію?

Чи зрозумілими для мене були завдання ?

Чи сподобались мені запропоновані форми роботи?

Чи задоволений власними результатами навчання на уроці?

 

5. Завдання 5

Опрацювати презентацію