Дистанція 11 клас
Мова
Пунктуаціійна та стильова норма
Тема. Розділові знаки в складному реченні
Мета: - розширити знання учнів з теоретичних питань синтаксису складного
речення;
- повторити теоретичний матеріал з теми „ Ступені порівняння прикметників”;
- формувати пунктуаційні уміння правильно ставити розділові знаки в складних реченнях;
- удосконалювати навички роботи з текстом;
- розвивати культуру усного й писемного мовлення;
- сприяти розвитку логічного мислення, уваги;
- впливати на виховання любові до родини, до рідного дому
Тип уроку: урок формування умінь і навичок
Обладнання:комп’ютер, мультимедійна презентація з теми, робоча картка учня, опорна схема „Я вже знаю”, аудіозапис тексту „Мамині очі”, фонозапис «Пісні про батьків» у виконанні Н.Яремчука
Соціокультурна тема: „ Тепло родинного гнізда”
На світі білому єдине,
Як і Дніпрова течія,
Домашнє вогнище родинне,
Яке запалене в серцях
Д. Білоус
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Орфографічний практикум
Словниковий диктант (робота біля дошки)
Подруж…я, батько/мати, пліч/о/пліч, св….ящен…ий, кур…йозний, пр…ємний, виїж…ати, стел…ться, шіс…надцят…, пр….звище, дон…чин, пів…дому, бе…хліб…я, неві…ин (невістка), нян…читьс…, духм…ний, матір…ю, в…ел…тен…, рік /у /рік, по /юнац…ки, пр…мудрий, чес…ю, малес…н…кий, свекру…ин, хтозна /кого, гра „Давай одружимось”, по/бат…ківс…кому, не/сказане бабус…ю слово
ІІІ. Етап створення позитивного настрою.
Учитель читає епіграф.
(Звучить «Пісня про батьків» у виконанні Н.Яремчука)
Слово вчителя.
Рідна домівка, рідне гніздо, рідні мама, тато, бабуся, дідусь…
Усе те, що гріє душу кожного з нас, що є найдорожчим для нас, без чого не уявляємо свого життя.
Д. Ушинський писав: «Важко виразити словами те особливе, світле, щось, що народжується в нашій душі, коли ми згадуємо тепло рідного сімейного гнізда».
Сьогодні на уроці ми, повторюючи вивчене про розділові знаки в складному реченні, будемо згадувати те найцінніше, що є в нашому серці, у нашій душі – рідний дім, найдорожчих на світі людей.
ІV. Етап цілепокладання
Після сьогоднішнього уроку ви повинні
|
знати |
уміти |
|
- правила постановки розділових знаків у складносурядних, складнопідрядних та безсполучникових реченнях; - способи творення ступенів порівняння прикметників |
- правильно писати слова на вивчені орфограми; - правильно ставити розділові знаки у складних реченнях; - утворювати ступені порівняння прикметників; -аналізувати текст, що сприймається на слух |
V. Етап організації навчальної діяльності
1. Актуалізація опорних знань (клоуз-тест)
Повторення вивченого матеріалу за питаннями. Продовжити речення одним словом.
· Граматично оформлена, інтонаційно завершена , комунікативна мовна одиниця, в якій формується й виражається відносно самостійна думка – це речення
· За будовою речення бувають прості й складні
· Речення, яке складається з двох і більше предикативних частин, що утворюють змістову, структурну та інтонаційну єдність, називається складним
· Складне речення, частини якого пов’язані між собою сполучниками сурядності – складносурядне
· Речення, у якому предикативні частини залежні одна від одної – складнопідрядні
· Синтаксичні конструкції, компоненти яких об’єднуються в одне змістове й синтаксичне ціле без сполучників і сполучних слів,а за допомогою інтонації – безсполучникові речення
· Типи складнопідрядних речень – означальні, з’ясувальні, обставинні
· І, й. та, або, чи…чи, а, але, то…то, проте – це сполучники сурядні
· Відносні займенники та прислівники займенникового походження виступають у ролі сполучних слів
· Ступені порівняння прикметників мають дві форми – просту і складену
· Проста форма вищого ступеня порівняння прикметників утворюється за допомогою суфіксів –ш, -іш
· Складена форма найвищого ступеня порівняння прикметників утворюється за допомогою додавання до початкової форми слів найбільш, найменш
2. Дослідження – пошук
Прочитайте текст, виконайте запропоновані після нього завдання.
/1/ Дитинство – щаслива пора безтурботності чи не тому, що всі турботи беруть
на себе близькі люди – мати, батько, бабуся й дідусь.
/2/ Батько і мати – найрідніші та найближчі кожному з нас люди; вони вчать нас людяності, доброти, милосердя, збагачують наш розум, укладають у наші уста ласкаві слова.
/3/ Шануй і поважай матір і батька. /4/ Вони дали тобі життя. /5/ Ти будеш дорослою людиною, але для матері і батька до останнього їхнього подиху залишишся дитям. /6/ Своєю працею й піклуванням вони несуть радість у твою колиску. /7/ Не забувай, що батьки також мають право на радість.
/8/ Дорожи честю сім’ї, оберігай її, як святиню. /9/ Де б ти не був, ніколи не забувай про свою рідну домівку. /10/ Завжди пам’ятай про неї.
А. Складними є речення:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Б. Складносурядними реченнями є:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
В. Складнопідрядними реченнями є:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Г. Безсполучниковими реченнями є:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ґ. Утворіть просту форму найвищого ступеня порівняння прикметника гарний
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. Відтворення теоретичних відомостей про розділові знаки у складному реченні
Учні презентують міні-проекти з даної теми й складають опорну схему „Я вже знаю”
4. Виконання практичних вправ
У запропонованих реченнях поставити розділові знаки, визначити, з якого твору запропонована цитата.
|
А. „У Кайдашевій хаті настав мир: свекруха помирилась із невісткою”. |
1. Улас Самчук „Марія” |
|
Б. „Воістину моя мати – втілений прообраз тієї надзвичайної Марії, що стоїть на гранях невідомих віків… Мати каже, що я (її м’ятежний син) зовсім замучив себе…” |
2. О.Довженко „Україна в огні” |
|
В. „Тому роду не буде переводу, в котрому браття милують згоду”. |
3. І.Котляревський „Наталка Полтавка” |
|
Г. „Усі співали, а в матері Тетяни Запорожчихи життя ніби пропливло перед очима…” |
4. М.Хвильовий „Я (Романтика)” |
|
Ґ. „Мамо, все для тебе стерплю, все для тебе зроблю, і коли мені бог поможеть осушить твої сльози, то я найщасливіша буду на світі” |
5.І.Нечуй-Левицький „Кайдашева сім’я” |
|
Д. „Кажу вам правду велику: краще буде Содомові й Гоморрі в день страшного суду, ніж вам, що відреклися й плюнули на матір свою!” |
6. О.Довженко „Зачарована Десна” |
|
Е. „Нічого в світі я так не люблю, як саджати що-небудь в землю, щоб проізростало”. |
7. Ю.Яновський „Вершники” |
Відповіді: А - 5, Б - 4, В -7 , Г - 2 , Ґ - 3, Д - 1, Е -6 .
5. Самостійна робота (коректорські правки)
У запропонованому тексті знайти помилки, записати правильно
1. Людина має завжди пам’ятати звідки вона родом, де її коріння. 2. Де діти
перестають любити й поважати батьків там кінець усьому. 3. Благословенна ж будь, родино, де в злагоді сестри й брати. 4. Цінуйте завжди маму й тата - вони зростили вас із немовляти.5. Тільки мати вміє разом простити свою дитину, й боліти її болями. 6. Прийшов батько; почалась наука. 7. Ідуть роки у зміну дням і щось вдається зрозуміти та мусять дякувать батькам малі дорослі й сиві діти!
6. Робота з текстом (аудіювання). Тестування .
Тест
Аналіз тексту
1.Текст належить до стилю мовлення:
а) публіцистичного;
б) наукового;
в) розмовного;
г) художнього
2. Текст належить до типу мовлення:
а) опис з елементами розповіді;
б) розповідь з елементами опису;
в) роздум з елементами опису;
3. У тексті використано такий вид опису:
а) пейзажний;
б) інтер’єру;
в) портретний
4. Антонімом до слова „улесливість” є :
а) підлабузництво;
б)
в) лицемірство
5. У словосполученні „материні очі” прикметник належить до розряду:
а) присвійний;
б) відносний;
в) якісний
6. Опрацьований текст підтверджує думку, що:
а) материні очі найкращі в світі;
б) немає нічого дорожчого, ніж відчуття близькості матері й дитини;
в) материнський погляд сповнений цілющості.
Тестування з мовної теми
7. Не потребує редагування речення
А У долинах річок клімат більш сприятливіший для землеробства.
Б Задача розв'язана самим простим способом.
В Цей вид спорту найбільше травматичний.
Г Він поділився зі мною найзаповітнішою мрією.
8. Прикметник у формі вищого ступеня порівняння вжито в реченні
А Цього разу ти написав контрольну значно краще.
Б Влітку птахи співають голосніше.
В Треба висловлюватись лаконічніше.
Г Це завдання набагато складніше за інші.
Д Спробуй підстрибнути вище.
9. Складне речення, у якого одна із частин — односкладне речення
А Один-однісінький серед морської рівнини бовваніє крейсер вдалині, і, крім нього, ніде ні
паруса, ні катерка. (О. Гончар)
Б Вони купатимуться й розважатимуться цілий день, а надвечір Віталиків мотоцикл доставить
Тоню прямісінько в табір, до самого її намету. (О. Гончар)
В А над нами гуде дзвін, і вище нього летять лелеки. (М. Стельмах)
Г Гілля яблунь по садках уже голе-голісіньке, та подекуди, на пізніх сортах, іще біліють та
рожевіють плоди. (Є. Гуцало)
10. Правильне твердження
А Він до челяді — і челядь, і челядь пропала. (Т. Шевченко)
Це безсполучникове складне речення.
Б Ось видніє стіжок сіна, залишений лісником для диких тварин, біля стіжка розсипано
галуззя. (Є. Гуцало)
Частини цього речення поєднані безсполучниковим зв'язком.
В Він був бруднувато-сірим, попелястим і тільки тепер, викупавшись у річці, знову став
сліпучо - білим красенем, схожим на древніх предків. (В. Дрозд)
Це складносурядне речення з протиставними відношеннями між частинами.
Г Вітер промчав, улігся, і надріччя взялося сивиною.(Григорій Тютюнник)
Частини цього речення поєднані безсполучниковим зв'язком.
11. Кома не ставиться між частинами складносурядного речення
А Вдосвіта знов загули на морозі сосни і закричали півні на горищах. (Гр. Тютюнник)
Б Прозорий струмок перетинав стежку і через нього було перекинуто кладку з сухої
деревини. (О. Донченко)
В Одна, більша, тварина кинулась уперед і на той рух умить зреагували двоє.
Г Вода у неглибокому колодязі виявилася справді смачною і нікуди вже далі
од цієї хатинки й колодязя йти мені не хотілося. (М. Красуцький)
12. Укажіть відповідність між реченням та його характеристикою.
А Безсполучникове складне 1. Так на неї не дивився ніхто — і від того серце її
речення завмерло і здригнулося від солодкого щему.
Б Складносурядне речення 2. Князь Данило підійшов до високої конторки,
розправив невеликий аркуш пергаменту, вмокнув
біле гусяче перо в каламар і вивів перші слова
послання. (Б. Малик)
В Складнопідрядне речення 3. Віра в свою силу, в своє право, холоднокровність
воїна, козацька гідність і, нарешті, сповнене
краси, одверте, сміливе обличчя — все в мужній
постаті Богуна подобалось Яремі. (Я. Качура)
Г Просте речення з однорідними 4.Хоча їх ніхто не міг підслухати, розмова велася
присудками впівголоса. (В. Малик)
5.Данило не лукавив: близькі родичі, вони не раз
сходилися з Михайлом у бою,а потім мирилися
і вже , спільно воювали проти інших князів.
VІ. Підсумок уроку, оцінювання
VІІ. Домашнє завдання