ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА: Конструкційні матеріали як один із чинників формотворення

У проектних технологіях виокремлюються такі поняття, як «художнє проектування» і «художнє конструювання». Дизайнери як художники проектують думками і словами, начерками та ескізами.

Особливістю художнього проектування є площинне формотворення нового виробу. Дизайнерські пропозиції потім утілюються в об’ємно-просторових макетах з пластичних матеріалів, моделях і виробничих зразках з конструкційних матеріалів - природних або штучних (мал. 199).

Макетування - це метод і процес об’ємного проектування виробів, їх частин та деталей. На відміну від креслень, рисунків, схем та різних описів, макет дає повне уявлення про виріб, що створюється.

На різних етапах художнього конструювання використовують такі макети:

пошукові (для визначення основних об’ємно-просторових або компонувальних характеристик проектованого виробу, зіставлення альтернативних проектних пропозицій);

довідні (для більш детального опрацювання окремих елементів виробу); посадкові (різновид довідних макетів, створюваних у натуральну величину з метою відпрацювання ергономічних якостей виробу);

діючі (для порівняння з існуючими аналогами, перевірки функціонування окремих елементів виробу)

і демонстраційні.

Які макети, зображені на малюнку, створює промисловий дизайнер, а які - дизайнер ландшафтів? На якому малюнку зображено пошуковий макет? Демонстраційний макет? Виробничий зразок? Поясни своі міркування.

Виготовляють макети з матеріалів, що легко обробляються: м’якого пластиліну, пінопласту, паперу, картону тощо. Вибір макетного матеріалу залежить від призначення макету. Папір і картон застосовують найчастіше в пошукових макетах нового виробу. Пластилін використовують на будь-якій стадії роботи, за винятком демонстраційної. Дерево, гіпс, оргскло в основному призначені для демонстраційних моделей, а також для макетів, на яких проводять ергономічні дослідження.

Основними матеріалами для макетів служать прості у використанні папір типу «Ватман» і тонкий картон. У макетуванні використовують також і акварельний папір, який за своїми характеристиками більше наближений до картону (мал. 200, а).

Для роботи з папером і картоном потрібні такі інструменти: ножиці, ножі, шило, металеві лінійки, циркулі, олівці. Для виготовлення паперових і картонних макетів застосовують різноманітні клеї (казеїновий, гумовий, столярний), але найкращими є синтетична емульсія ПВА та силікатні клеї. Вони добре заповнюють щілини й порожнини, дають міцний клейовий шов, швидко висихають. Це дозволяє з’єднувати деталі різними способами без вирізування «клапанів» або «язичків».

У пошуках художньої форми плоский лист трансформується в об’ємний предмет за допомогою надрізів, вирізів, згинів та інших подібних операцій. Так можна отримати об’ємні елементи типу «гармошка», «сітка», ребристі деталі різного типу (мал. 200, б). Виготовляючи пошукові конструкції, моделі, макети, найкраще використовувати кольоровий папір або ватман, попередньо затонований у певний колір.

Один з різновидів роботи з папером - виготовлення виробів технікою пап’є-маше (мал. 201). Папір рвуть на шматочки, розмочують 24 години, одержану масу кип’ятять до перетворення її на в’язку рідину, потім сушать. Сухий залишок розтирають із рідким столярним клеєм (можна додавати гіпс, крохмаль), суміш розмішують до консистенції тіста й розкачують листи товщиною близько 3 мм, накладають їх на попередньо змащену форму з дерева, гіпсу, пластиліну, обжимають рукою, валиком. Коли деталь підсохне, її знімають з форми й сушать. Суху деталь обробляють ножем, стамескою. Ґрунтують, шпаклюють, оздоблення проводять емалевим напилом або плівкою.

Глина та пластилін є основним матеріалом у макетуванні (мал. 202). Попередник пластиліну - невисихаючі скульптурні глини - найзручніший макетний матеріал, призначений для обробки руками. Перевага скульптурних глин у тому, що з часом вони змінюють свою щільність, стають твердішими. Ця особливість матеріалу високо цінується, оскільки матеріал сам набуває потрібної форми, забезпечуючи опрацювання всіх дрібних деталей.

Пластилін - макетний матеріал багаторазового використання, який практично не дає відходів. Пластилін легко набирає потрібної форми і фік-

сує її. Цей матеріал м’який та аморфний. Його обробка проводиться руками та найпростішими інструментами: ножем, металевими лінійками й шкребками, шаблонами різної конфігурації та ін. Особливість пластиліну в тому, що з часом він майже не змінює своєї щільності та пластичності.

Застосовуються в макетуванні й синтетичні пластичні маси, що, застигаючи, тверднуть та дозволяють піддавати макет складнішим видам обробки.

Прекрасний матеріал для робіт з макетування - дерево. Більш доступні для обробки м’які породи дерева: липа, береза, сосна, тополя, вільха. З деревини виконують фрагменти й деталі макетів.

Пошуковий макет, за всіх його переваг (дешевизна, короткий термін створення та ін.), - це імітація виробу. Тому для повного уявлення про нову предметну форму, її випробування в реальних умовах експлуатації створюють виробничий зразок у натуральних розмірах із традиційних природних і штучно створених конструкційних матеріалів.

Остання зміна: четвер 6 лютий 2020 12:45