Олейніченко І.В. математика 5 клас
2. Завдання 2
Тема. Натуральні числа та дії з ними
Мета
навчальна: узагальнити і систематизувати знання учнів з теми «Натуральні числа», закріпити уміння виконувати дії над натуральними числами в процесі розв’язування різноманітних вправ та задач; розв’язувати рівняння на основі залежності між компонентами дій; розв’язувати текстові задачі арифметичним способом; спрощувати вирази та обчислювати їх зручним способом.
розвивальна: розвивати логічного мислення, увагу, пам’ять, сприяти розвитку обчислювальних навичок учнів.
виховна: виховувати самостійність, наполегливість, вміння працювати в колективі, взаємодовіру, культуру математичної мови і записів, прищеплювати учням інтерес до вивчення математики.
Обладнання та програмне забезпечення: інтерактивна дошка, презентація, комп'ютери, тестова програма Test та тести, матеріали для проведення математичного лото, схема до задачі.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок.
Форма проведення уроку: урок-подорож.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Учитель. Сьогодні останній урок з розділу «Натуральні числа». Цю тему ми вивчали протягом першого семестру. І на сьогоднішньому уроці нам потрібно повторити про натуральні числа, як і де виконуються дії з цими числами.
Проведемо урок у вигляді захоплюючої подорожі країною Натуральних чисел. (Слайд 1). Під час подорожі зупинимося на станціях: Історична, Обчислювальна, Раціональна, Комп’ютерна, Творча, Цікава задача, Логічна. (Слайд 2)
Попереду вас очікують цікаві зустрічі, але на шляху зустрінуться й перешкоди, подолати які, ви зможете використовуючи знання набуті на уроках математики. Подорожують у нас сьогодні 4 групи. Під час подорожі потрібно виконувати такі правила. Увага на дошку. (Слайд 3)
ІІ. Актуалізація опорних знань
Учитель. Але щоб розпочати подорож, слід перевірити ваші знання про натуральні числа. (Слайд 4)
Запитання до всіх груп
- Які числа називаються натуральними?
- Яке найменше натуральне число?
- Чи існує найбільше натуральне число?
- Чи є число 0 натуральним?
- Запишіть цифри, що використовуються для запису натуральних чисел.
- Яке число в натуральному ряді чисел не має попереднього?
- Які дії можна виконувати з натуральними числами?
- Скільки нулів у числі “один мільярд”?
- Записати найбільше двоцифрове число.
10. Який клас іде за класом мільйонів?
Учитель. А тепер перевірте свої відповіді. Правильні відповіді ви бачите на дошці. (Слайд 5).
ІІІ. Застосування знань, вмінь, навичок
Учитель. Рушаймо в подорож країною Натуральних чисел.
Зупинка «Історична» (Слайд 6)
Учитель. Ми з'ясували, що будь-яке натуральне число можна записати за допомогою десяти цифр. Сучасні цифри та сучасна система числення були винайдені в Індії. Усі системи числення до індійської були занадто незручними. Індійці значною мірою зменшили кількість цифр і довели їх, враховуючи 0, до десяти. До Європи їх завезли араби, тому вони називаються арабськими цифрами. Ось так записували цифри древні індійці.
Учитель. Скажіть, чому саме так, а не інакше індійці позначали цифри.
Відповідь.(У кожній цифрі кількість кутів дорівнює кількості, яку означає дана цифра.)
Визначення керівника групи.
Кожній групі потрібен керівник. Визначити такого учня допоможе наступне завдання. (Слайд 7)
Відповідь. для І і ІІІ групи - 9, для ІІ і ІV групи - 7.
Зупинка «Раціональна»
Вчитель. А зараз послухайте розповідь про одного хлопчика.
Жив він у XVIII ст. Батьки віддали його до народної школи. Перші два роки навчання він нічим не відзначався серед товаришів, його виняткові здібності до арифметики виявилися у третьому класі. Якось учитель дав учням досить складне завдання з арифметики: відшукати суму деякої кількості натуральних послідовних чисел. Учитель вважав, що учні досить довго шукатимуть відповідь. Але через кілька хвилин один учень розв'язав задачу. Через декілька років цей учень став відомим математиком. Розв’язавши наступне завдання ви дізнаєтесь прізвище та ім’я цього вченого.
Обчислити раціональним способом вирази і кожному результату поставити у відповідність літеру. ( Слайд 8)
1) 312+596+688+404
2) 981-(317+ 581)
3) (624+ 537)+ 376
4) (564 + 677) – 364
5) 125• 0•48•8
6) 25• 35•4= 25•4 • 35
7) 83 • 689 - 83 • 688
8) 43 • 65 + 65 • 57
Відповідь |
2000 |
877 |
0 |
83 |
1537 |
3500 |
6500 |
16000 |
Літера |
К |
Л |
|
А |
Р |
Г |
У |
С |
9) 8 •16•125
Відповідь. КАРЛ ГАУС. ( Слайд 9, 10)
Зупинка «Обчислювальна»
На парті у кожного учня лежать набори для гри «Математичного лото» (Картка із завданнями і 8 карток з відповідями, через яких є правильні і неправильні). Учні розв’язують у зошитах приклади, а знайшовши відповідь, накривають завдання відповідними картками. ( Слайд 11)
Картка 1.
513∙42
|
16∙x=288
|
423:x=9
|
45-(x-16)=28
|
Відповідь. 21546;18;47;33
Картка 2.
214∙57 |
21x=483 |
224:x=7 |
71-(x+16)=18 |
Відповідь. 12198;23;32;37
Картка 3.
324∙16 |
15x=270 |
294:x=7 |
62-(x-17)=31 |
Відповідь. 5184;18;42;48
Картка 4.
523∙35 |
14x=182 |
256:x=8
|
65-(x-15)=27 |
Відповідь. 18305;13;32;53
Міні перерва на уроці
Учні виконують вправи для зняття напруги з очей.
Зупинка « Комп’ютерна» ( Слайд 13)
По три учні з групи виконують комп’ютерні тести за допомогою програмни Test_2011(додається)
Тести
1.Щоб знайти корінь рівняння 45:x=15, потрібно:
а) 45-15
б) 45+15
в) 45:15
2.При якому значенні а правильна рівність а:9=0:
а) 9
б) 0
в) 1
г) 90
3.Як називаються компоненти дії множення:
а) множник, множник, добуток
б) множник, множник, частка
в) зменшуване,доданок, сума
4.Хлопчик купив х олівців по 80 коп. і 6 зошитів по y коп. На скільки більше заплатив хлопчик за зошити, ніж за олівці? Який із виразів відповідає умові задачі?
а) 80х-6у
б) 6y+80x
в) 6y-80x
5.У класі було 25 парт. П'ять нових парт занесли до класу, а згодом три зламані винесли для ремонту. Який із числових виразів відповідає умові задачі?
а) 25+5-3
б) 25-5+3
в) 25+5+3
6.З чотирьох наступних натуральних чисел виберіть найменше:
а) 900099
б) 900990
в) 99009
г) 909000
7.Остача від ділення числа 48 на 10 дорівнює:
а) 8
б) 18
в) 28
г) 0
8.7т=
а) 7000кг
б) 70кг
в) 700кг
9.3 год=
а) 300хв
б) 180хв
в) 60хв
10.Результат дії ділення називається:
а) добуток
б) сума
в) різниця
г) частка
11.Щоб знайти зменшуване потрібно:
а) до різниці додати від'ємник
б) від суми відняти відомий доданок
в) від різниці відняти від'ємник
12.Як називаються компоненти дії додавання?
а) доданок, доданок, різниця
б) доданок, від'ємник, різниця
в) доданок, доданок, сума
Зупинка «Творча» ( Слайд 14)
Скласти умову задачі до схеми. Це завдання виконують учні, які не виконують комп’ютерні тести, працюючи в групах.
Зупинка «Цікава задача» ( Слайд 15,16)
Відновити дані у таблиці.
Рахунок |
|||
Назва |
Кількість |
Ціна |
Всього |
Стіл |
5 |
405 грн |
|
Стілець |
3 |
|
|
Крісло |
|
228 грн |
912 грн |
До сплати |
|
|
3405 грн |
Правильні відповіді. ( Слайд 17)
Рахунок |
|||
Назва |
Кількість |
Ціна |
Всього |
Стіл |
5 |
405 грн |
2025 грн |
Стілець |
3 |
156 грн |
468 грн |
Крісло |
4 |
228 грн |
912 грн |
До сплати |
|
|
3405 грн |
Зупинка «Логічна» ( Слайд 18)
Відповідь.
22:2-2:2=10
22:2+2-2=11
2*2*2+2+2=12
IV. Підсумок уроку
Учитель. Закінчується наша подорож. Чи сподобалося вам подорожувати разом з математикою? Я пропоную вам продовжити одне з речень. ( Слайд 19)
✓ мені сподобалось….
✓ мені не сподобалось…
✓ я найкраще запам’ятав…
✓ я не зрозумів завдання…
✓ я б запропонував таке завдання…
Повторити «Головне в параграфі 3» ст.196-197.
Виконати завдання №3 «Перевір себе» ст. 194 підручник А.Г.Мерзляк, В.Б.Полонський, М.С.Якір. ( Слайд 20)