Урок № 1 

ТЕМА: ПРИНЦИПИ БЕЗПЕЧНОЇ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ. Природні, техногенні та соціальні небезпеки. Види і джерела ризику. Рівні ризику.

Мета: поглиблювати знання школярів про безпеку й небезпеку, принципи безпечної життєдіяльності; вчити розпізнавати природні, техногенні і соціальні небезпеки; сприяти досягненню раціональної послідовності дій у разі потрапляння в небезпечну ситуацію; розвивати навички опанувати себе, аналізу ситуацій і прийняття рішень; виховувати мотиваційні основи збереження і зміцнення здоров'я.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1. Привітання, створення позитивного настрою

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

1. Вправа «Мікрофон»

Повідомлення теми заняття. Завдання для учнів: скласти Перелік вимог до власних знань, умінь і навичок на кінець уроку; визначити важливість кожної вимоги особисто для себе.

ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЧУТТЄВОГО ДОСВІДУ УЧНІВ

  1. Диспут

Щоб не склалося загрозливої для здоров'я і життя ситуації, ми повинні знати і пам'ятати правила безпечної поведінки всюди. Іноді мало того, щоб пам'ятати, треба їх ще й виконувати. Наприклад:

  1. Не можна влаштовувати ігри на проїзній частині дороги. Чому? Наведіть приклади. (Відповіді учнів.)
  2. Гуляючи в саду, парку, потрібно уникати незнайомих місць, а також прогулянок поблизу підприємств, будівель. Чому? (Від­повіді учнів.)
  3. Під час дощу, грози потрібно мати парасольку. Навіщо? Доведіть прикладами із власного життєвого досвіду. (Відповіді учнів.) — Назвіть свої варіанти правил, щоб уникнути небезпеки.

 Чи може нас підстерігати небезпека вдома?

      2. Вправа «Мозковий штурм»

▼      Які риси характеру дадуть змогу людині уникнути небезпек?

▼      Як їх можна розвинути (здобути, сформувати, виховати) кож­ному з нас?

V.  СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Ознайомлення з поняттям «Природні небезпеки»

Природні небезпеки — це небезпечні геологічні, метеорологічні, гідрологічні явища: деградації ґрунтів чи надр, природні пожежі, зміни стану повітряного басейну, повені, цунамі тощо. Інфекційні захворювання людей, сільськогосподарських тварин, масове ура­ження сільськогосподарських рослин хворобами чи шкідниками тощо.

Ознайомлення з поняттям «Техногенні небезпеки»

Техногенні небезпеки — це наслідок транспортних аварій, катастроф, пожеж, неспровокованих вибухів чи їхня загроза, аварій із викидом (загрозою викиду) небезпечних хімічних, радіоактивних, біологічних речовин, раптового руйнування споруд та будівель, аварій на інженерних мережах і спорудах життєзабезпечення, гід­родинамічних аварій на греблях, дамбах тощо.

Причини виникнення:

  • аварії, катастрофи на виробництві;
  • нераціональне використання енергоносіїв, корисних копалин;
  • помилки, допущені в технічних проектах;
  • низький рівень кваліфікації персоналу тощо.

Ознайомлення з поняттям "Соціальні небезпеки"

Соціальні небезпеки — це ситуації, пов'язані з протиправними діями терористичного та антиконституційного спрямування: здій­снення або реальна загроза терористичного акту (збройний напад, захоплення і затримання важливих об'єктів ядерних установок і матеріалів, систем зв'язку та телекомунікації, напад чи замах на екіпаж повітряного чи морського судна), викрадення (спроба ви­крадення) чи знищення суден, встановлення вибухових пристроїв у громадських місцях, викрадення зброї, виявлення застарілих боєприпасів тощо.

  1. Робота за підручником 

Скласти міні-конспект про раціональну послідовність дій у разі небезпечної ситуації.

VІ. ОСМИСЛЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Вправа «Запитання — відповідь»  Взаємонавчання «Природні, техногенні та соціальні небезпеки».

Завдання: по черзі учні ставлять одне одному запитання й аналізують почуті відповіді.

2. Заповнення таблиці  Відома вам формула безпеки — закон неухильного виконання для кожного, хто прагне за умов ризику здобувати перемогу над ситуацією. Користуючись знаннями, здобутими сьогодні на уроці, заповніть таблицю:

УНИКАТИ — розпізнавати небез­пеки і не потрапляти в них

1.

2.

3.

ЗАПОБІГАТИ — поводитися так, щоб самому не створити небезпечну ситуацію

1.

2.

3.

ДІЯТИ — у разі необхідності правильно скористатися знаннями і діяти

1.

2.

3.

(Можливі варіанти записів: не сідати в переповнений транспорт, переходити дорогу на зелений сигнал світлофора, скористатися запасним виходом, не підтримувати розмов із незнайомцями тощо.)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Рефлексія. «Ланцюжок»      «Щоб уникати небезпек, я... А ти?

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми (§ с.    );

 Перегляньте відео до уроку

Остання зміна: вівторок 4 липня 2023 20:35 PM